Απίστευτος Νετζήπογλου, έκανε πλάκα στον Ιωνικό και έδωσε την νίκη στον Άρη! (74-62)

Με πρωταγωνιστή τον τρομερό Νετζήπογλου ο Άρης κέρδισε τον Ιωνικό και ουσιαστικά «τελείωσε» με κάθε αρνητικό σενάριο.

Εξαιρετικός ήταν στο πρώτο παιχνίδι του στο Αλεξάνδρειο ο Όμηρος Νετζήπογλου, ο οποίος με το… καλημέρα σκόραρε δέκα πόντους, με δύο δίποντα και δύο τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 18-11 στην ομάδα του.

Η έλλειψη λύσεων από άλλους παίκτες δυσκόλεψε τον Άρη και επέτρεψε στον Ιωνικό να μειώσει (20-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Κοντά ήταν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με τον Άρη να φτάνει μέχρι το +6 και το 32-26 χάρη σε γκολ-φάουλ του Μιλόσεβιτς, αλλά το ημίχρονο να λήγει με 34-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε στον Άρη τα ηνία του αγώνα με πρωταγωνιστές τους Μιλόσεβιτς και Νετζήπογλου και το σκορ στο 61-53 δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στο πρώτο μισό του τετάρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες σκόραραν μόλις πέντε πόντους, με το σκορ να είναι 63-56. Εκεί όμως ένας τρίποντο του Τσάλμερς μαζί με καλάθια των Νετζήπογλου και Ντραγκίσεβιτς το σκορ έγινε 70-56, με τον Άρη να μην κοιτάει πίσω και να επικρατεί με 74-62.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Νετζήπογλου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και δύο κλεψίματα.