Ήττα (69-53) για την Ελλάδα από τις Η.Π.Α – “Τελικός” με την Τσεχία την Δευτέρα!

Η Ελλάδα είχε πολλά άστοχα σουτ και μπροστά σε μια πολύ καλή άμυνα των Αμερικανών, γνώρισε την ήττα με σκορ 69-53 και τώρα θέλει νίκη με τουλάχιστον 12 πόντους διαφορά απέναντι στους Τσέχους την Δευτέρα!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, έβαλε και τρίποντο για το 2-5, έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Οι Η.Π.Α όμως ήταν απίστευτα αποτελεσματική στο πρώτο τρίλεπτο, όμως ξανά ο Γιάννης και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου έγραψαν το 9-12 για να γυρίσει ο Πόποβιτς την άμυνά του σε ζώνη. Ο Παπαπέτρου έκλεισε με κάρφωμα στο ανοιχτό γήπεδο το δεκάλεπτο στο 19-17.

Την αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε ο Κώστας Σλούκας άνοιξε για το 20-20, όμως η Ελλάδα είχε μερικά άσχημα λεπτά στην επίθεση και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-25. Οι παίκτες του Πόποβιτς δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο στον αγώνα ωστόσο έπαιξαν πολύ καλή άμυνα που δυσκόλεψε όπως φάνηκε μέχρι τέλους την Ελλάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιάννης έδειξε τα “δόντια” του μάζεψε τα ριμπάουντ και σκόραρε όμως οι Αμερικανοί είχαν πολύ καλό ρυθμό και γρήγορα πήγαν την διαφορά στο +13 (45-32). Το 54-37 της τρίτης περιόδου έδειχνε αδύνατο να ανατραπεί και έτσι η Ελλάδα άρχισε ήδη να σκέφτεται την επόμενη μέρα και τον “τελικό” που έχει απέναντι στην Τσεχία.

Την Δευτέρα (09/09, 11:30) η “Επίσημη Αγαπημένη” πρέπει να κερδίσει την Τσεχία με διαφορά τουλάχιστον 12 πόντων ενώ απαραίτητη είναι πλέον και η νίκη των Η.Π.Α επί της Βραζιλίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 9 (7 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίντλετον 4 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 10 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάμλι, Σμαρτ 3 (3/3 βολές), Τέρνερ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γιάννης 15 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 26’43”), Αντετοκούνμπο Θανάσης 1 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουρούσης 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης (2 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Παπαγιάννης (0/3 δίποντα), Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Σλούκας 13 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος