Έμεινε από δυνάμεις…

Ο Άρης μείωσε στο -5 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά έχοντας μόνο 9 παίκτες στην διάθεσή του, τελικά έχασε εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό με 89-67

Ένα εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό πάντα έχει πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας. Πόσο μάλλον, όταν ο Άρης ήταν αναγκασμένος να παίξει έχοντας 9 παίκτες στη διάθεσή του… Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη -που αγωνίστηκε χωρίς τον Τζούστον- ηττήθηκε από τους “ερυθρόλευκους” με 89-67. Στην τρίτη περίοδο o Άρης μείωσε στους πέντε πόντους (45-39), αλλά μετά οι “κίτρινοι” ήταν λογικό να μείνουν από δυνάμεις και να “ανοίξει” η διαφορά.

O Άρης προηγήθηκε με 4-6 και το σκορ έγινε 8-8. Ο Νετζήπογλου έκλεψε και διαμόρφωσε το 8-10 ενώ ο Κάουαν έκανε το 12-13. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό, που στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ένα +8 (33-25) στο 14′ ενώ στο 38-29 ο Κάουαν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (38-31). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-33 (από τον Άρη ξεχώριζε ο Νετζήπογλου με 10 πόντους).

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 44-37 ενώ ο Λόκετ έγραψε το 44-39. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε ένα +14 (53-39) και ο Πουλιανίτης “ξεκόλλησε” τον Άρη με τρίποντο (53-42) ενώ από τα 6.75 ευστόχησε και ο Σχίζας (56-45). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 66-45. Η συνέχεια του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 33′ ο Λόκετ έκανε το 72-50, στο 38′ το σκορ ήταν 83-59 και το ματς τελείωσε με 89-67.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2), Ντόρσεϊ 16 (3), Φαλ 5, Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 6 (1), Έισι 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 18 (4), Μάρτιν, Πρίντεζης 4, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 11 (3)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 14 (2), Λόκετ 9, Νετζήπογλου 10, Γουίλιαμς 12 (2), Κώττας 10, Καμάρας, Σχίζας 9 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης